phpKF - php Kolay Forum  
Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
Forumunuz Hayırlı olsun yenilendi

Resim Ekleme

Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı
Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" Uyarınca Gerekli Durumlarda İletişim Sağlanabilmesi İçin Eklenmiştir. Lütfen Gerekli Durumlarda Kullanınız... İbrahim uzun Esatpaşa mah 3.demiryollu 1201.sk no:28 menemen/izmir/Türkiye email :Uzun_70@hotmail.com
Forum Ana Sayfası  »  Bunları biliyormuydunuz ?
 »  Teknoloji markalarının isim hikayeleri

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Teknoloji markalarının isim hikayeleri           (gösterim sayısı: 1.341)
Yazan Konu içeriği

boşluk

lovepowerman
[lovepowerman]
lovepowerman

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 13.09.2010
İleti Sayısı: 2.588
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 12.03.2011- 23:37
Alıntı yaparak cevapla  


Adobe - Kurusu John Warnock‘un evinin arkasında akan derenin adı Adobe Creek.

Apache -başlangıçta NCSA’nın httpd deoman sunucuları için yama yapan kurucu ekip, yeni teknolojileri için isim verme konusunu fazla düşünmemişler ve Yamalık Sunucu (A Patchy Server) deyiminin içinden “APACHE” markasını çıkarmışlar. Kıvrak zeka budur.

Apple Computers - Steve Jobs‘ın en sevdiği meyvenin ismi. Zaten Apple dendiği zaman akla ilk gelen sıfat “sade” değilmidir. Hikayesini de vereyim hemen ,Steve Jops yeni şirketleri için isim düşünen ekip arkadaşlarına döner ve şunu söyler:”Eğer saat 5′e kadar adam gibi bir isim bulamazsanız, şirketin adı APPLE olacak!! “. Demekki elemanlar daha iyi bir isim bulamamış.İyi ki de bulamamış valla.

C (Programlama Dili) - Dennis Ritchie abimiz zamanında kullandığı B dilini geliştirmiş ve ismine “New B”(yeni B) demiş, daha sonra “C.Earlier”(C öncesi) adını takmış. C de bu şekilde gelişimine devam etmiş.

CISCO - San Francisco şehrine atfen kısaltma.

Compaq - “COMputer” ve PAQ(küçük entegre cisimler) kelimelerinin birleştirilmiş hali.

GNU - Bir Afrika antilop çeşiti. Zaten logosu da bunu anımsatıyor.

Google - ismi başlangıçda bir kınaye ile çıktı. Yapılan arama motoru ,web de aradığı bilgilerin miktarına uygun olarak düşünülmüş bir asimetrik yapılı “Googol” kelimesi ile faaliyete geçer.Ortadaki çift “o” için, 1 den 100 e kadar uzatılabilme özelliği üzerinde durulmuş. Zaten şuan Google’un arama sonuçları için sayfalama mantığı aynı bu şekilde. Daha sonra ise buldukları finansörler ile yaptıkları konuşmaların sonunda markanın son hali “Google” üzerinde karar kılınmış.

Hotmail - Kurucu Jack Smith, web üzerinden her bilgisayarın ulaşabileceği mail erişimi fikrini hayata geçirir ve oturup projesi için uygun isim aramaya başlar. Sonu “mail” ile biten her alternatifi dener ve en sonunda , aynı zamanda “.html” kelimesinin geniş hali olan “hotmail” ismini marka yapmaya karar verir.
HP - Bill Hewlett ve Dave Packard arkadaşlar, soyadlarını markalaştırmaya karar verirler. Markalarının “Hewlett-Packard” mi yoksa “Parckard-Hewlett” mi olacağını yazı-tura ile kararlaştırırlar. Sonuç : Hewlett-Packard.

Intel - Bob Noyce ile Gordon Moore da Hewlett-Packard gibi yapmak istemişler , fakat düşündükleri “Moore Noyce” markasının bir hotele tescillendiğini öğrenince vazgeçmişler. Sonunda “Integrated Electronics” i entegre etmişler.

Java - Yaratıcısı James Gosling’in başlangıçta Oak olarak isimlendirdiği bu yeni programlama teknolojisi , “OAK” harflerinin başka bir programlama dilinin içinde gömülü olduğunu anlayınca programcılardan oluşan ekip , çarşaf çarşaf isim listelerinden , ofiste en çok içtikleri kahveyi anımsattığı için Pasific’teki Java adasının isminde karar kılmışlar.

http://www.lovepowerman.net/
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Bunları biliyormuydunuz ?
 »  Teknoloji markalarının isim hikayeleri

Forum Ana Sayfası

Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

Love Power Man

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama Ekle