phpKF - php Kolay Forum  
Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
Forumunuz Hayırlı olsun yenilendi

Resim Ekleme

Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı
Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" Uyarınca Gerekli Durumlarda İletişim Sağlanabilmesi İçin Eklenmiştir. Lütfen Gerekli Durumlarda Kullanınız... İbrahim uzun Esatpaşa mah 3.demiryollu 1201.sk no:28 menemen/izmir/Türkiye email :Uzun_70@hotmail.com
Forum Ana Sayfası  »  Bunları biliyormuydunuz ?
 »  ARABA MARKALARININ İSİMLERİ NEREDEN GELİYOR?

Yeni Başlık  Cevap Yaz
ARABA MARKALARININ İSİMLERİ NEREDEN GELİYOR?           (gösterim sayısı: 658)
Yazan Konu içeriği

boşluk

lovepowerman
[lovepowerman]
lovepowerman

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 13.09.2010
İleti Sayısı: 2.588
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 26.11.2015- 20:46
Alıntı yaparak cevapla  


ARABA MARKALARININ İSİMLERİ NEREDEN GELİYOR?

1.Nissan
Nissan Japon iş adamı Aikawa’nın 1928’de kurduğu şirketine verdiği Nippon Sangyo’nun kısaltması. Nippon Sangyo ‘Japon endüstrisi’ anlamına geliyor.
*****
2. Toyota
Toyota ilk başlarda ne bir araba firmasıydı ne de adı Toyota’ydı. Sakichi Toyoda 1933’e kadar dokuma tezgahı üretiyordu. Firma araba üretmeye başlayınca, Toyoda'yı kulağa daha hoş geldiği için Toyota’ya çevirdiler.
*****
3. Chrysler
Walter Chrysler’in araba firması Maxwell Motor Company 1924 yılında çok meşhur olan bir araba üretti. Araba çok tutulunca şirketin adı Maxwell’i arabanın adı olan Chrysler’le değiştirdiler.
*****
4. Honda
Honda’nın adı sahibi Soichiro Honda’dan geliyor.
*****
5. Chevrolet
General Motors’dan ayrılan Durant, İsviçreli uzman Louis Chevrolet’yle ortaklık kurdu ve şirkete de onun adını verdi. Şirketin logosunun İsviçre bayrağındaki haç işaretinden geldiği söylenir.
*****
6. Mercedes
1900 yılında Avusturyalı girişimci Emil Jellinek araba devi Daimler’le bir anlaşma yaptı. Yaptığı anlaşmaya göre Daimler 36 araba üretecekti ve bunların adı Jellinek’in 12’inci kızının adı olan Mercedes olacaktı. Ünlü marka böylece doğmuş oldu.
*****
7. Volvo
Bir İsveç şirketi olan Volvo’nun adı Latince ’de ‘Yuvarlanıyorum’ anlamına gelen ‘volvere ‘ kelimesinden geliyor. Firma 1915’ten beri bu adı kullanıyor.
*****
8. Cadillac
18’inci yüzyıl başında Detroit’i kuran Fransız kaşif Antoine Laumet de La Mothe ya da Sieur de Cadillac’ın adından geliyor.
*****
9. Volkswagen
Firmanın adı Almanca ’da ‘Halkın arabası’ anlamına geliyor.
*****
10. Mazda
Firmanın internet sitesine göre Mazda’nın adı Zerdüştlükte bilgelik ve akıl tanrısı olan Ahura Mazda’nın adından geliyor.
*****
11. Opel
Firmanın kurucusu “ADAM OPEL ”in ismidir. Opel, önceleri sadece dikiş makinaları üretiyordu… 1899 yılında araba üretmeye başlayan Opel, ambleminde tekerlek içinde şimşeğe yer veriyor. Amblemdeki tekerlek güveni, şimşek ise hızı simgeliyor.
*****
12. Audi
Amblemdeki dört yüzük araba birliği için bir araya gelip ittifak kuran dört firmayı simgeliyor. Audi ismi, firmanın eski yöneticilerinden olan mühendis August Horch tarafından verildi… Markaya kendi ismini vermeyen Horch, Latince ’deki karışlığı olan Audi’yi buldu.
*****
13. Ford
Kurucusu HENRY FORD un ismidir. Mavi plaka üzerine süslü püslü harflerle yazılı Ford, nostaljik bir geçmişi anımsatıyor. 1903 yılından bu yana kullanılan Fordd ambleminde, geçici bir süre için Köln Katedrali’nin silueti yer almış.
*****
14. Seat
İspanyol’un (Spain) S’si ilham verdi. 90′lı yılların başında VW ile birleşmesiyle İspanyol araba yapımcısı, VW amblemin üstüne prestij, ilericilik ve dinamikliği simgeleyen büyük S harfini yerleştirdi.


Resim Ekleme

http://www.lovepowerman.net/
__________________

Bu ileti en son lovepowerman tarafından 26.11.2015- 20:51 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Bunları biliyormuydunuz ?
 »  ARABA MARKALARININ İSİMLERİ NEREDEN GELİYOR?

Forum Ana Sayfası

Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

Love Power Man

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama Ekle