phpKF - php Kolay Forum  
Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
Forumunuz Hayırlı olsun yenilendi

Resim Ekleme

Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı
Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" Uyarınca Gerekli Durumlarda İletişim Sağlanabilmesi İçin Eklenmiştir. Lütfen Gerekli Durumlarda Kullanınız... İbrahim uzun Esatpaşa mah 3.demiryollu 1201.sk no:28 menemen/izmir/Türkiye email :Uzun_70@hotmail.com
Forum Ana Sayfası  »  Sizin istekleriniz
 »  Hasan Tezgel'in Google Hakkında Değerlendirmeleri

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Hasan Tezgel'in Google Hakkında Değerlendirmeleri           (gösterim sayısı: 3.062)
Yazan Konu içeriği

boşluk

lovepowerman
[lovepowerman]
lovepowerman

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 13.09.2010
İleti Sayısı: 2.589
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 14.09.2010- 21:07
Alıntı yaparak cevapla  


Bilişim Teknolojisi üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Hasan Tezgel, Google ile son dönemde Türkiye arasında yaşanan sıkıntıları ve bunun perde arkasını Haber 7 için değerlendirdi.

İşte o yazı:

Google bize ne dedi?

Son günlerde sıcak gelişmeler oluyor.

Bu yazımda sizlere bunun sizlerin anlayacağı şekilde teknik detayı sunacağım.

Mavi Marmara gemimize yapılan İsrail saldırı sonrası internet mecrasında yaşadığımız sıkıntılar oluşturuldu. Bu problemlerin perde arkasında dünyaca ünlü arama motoru Google var.Youtube.com u satın alıp artık web-medyada da kendi yerini perçinleyen Google, özel bir şirket olmasına rağmen devletler üstü bir şirket olma yolunda ilerlemektedir. Bu gelişmeler endişe vericidir. Ulaştırma Bakanımız Binali YILDIRIM'ın yaptığı açıklamaya göre Türkiye' den giden telefonlara bile bakmaya tenezzül etmiyorlar.

Youtube en son 05 Mayıs 2008 tarihinde verilen mahkeme kararı ile Telekomunikasyon İletişim Başkanlığı'nca kapatıldı. Bu işlem TİB tarafından Layer 7 dediğimiz katmanda engellenmesi gereken Youtube.com adresi daha kolay ve daha az yatırımla yapılan Layer 2 seviyesinde basit bir yöntemle You Tube un IP leri bloke edildi.

TİB İN YAPTIĞI YANLIŞ NEYDİ?Şimdi aklınıza şu soru gelebilir.Neden bu şekilde yapıldı?. Mantıklı olan Youtube.com un internet tarayıcımızın adres satırına yazdığımız web adresinin bloklanması varken neden IP bloğu bokelendi?

Firewall tarafından software tabalı olarak blokelenmesi gereken web adresi routerler tarafından IP bazında bloke konuldu. Çünkü daha kolay ve çok çok daha az bir maliyetle bu işlem yapılabiliyor.

Burada TİB in bir eksikliği oldu. Firewalllardan site bloklaması yapması gerekirdi. IP bloklamak gibi kolayca bir yöntem bize şu andaki durumu oluşturdu. Bu yöntemde farklı DNS adresleri kullanarak yine de youtube'ye girilebilmektedir. Yazılımsal olarak bloke konmuş olsa idi hiç bir şekilde erişim olmayacaktı.

Atatürk'e yapılan hakaratleri içeren videolar sebebiyle kapatılan Youtube, yetkilileri ile defalarca görüşülmesine rağmen Youtube tarafından olumlu bir adım henüz atılmış değil.

GOOGLE IN KÖTÜ NİYETİ BURADAN BELLİ

Biz yasak taraftarı değiliz. Son gelişmelerde işte tam da bu noktada çatlak verdi. Youtube'un kapalı olan IP leri üzerinden Google firması bazı serverislerini Hükümeti zor durumda bırakacak bir haince girişimde bulundu. Yasaklı olan Youtube IP leri üzerinden bazı ücretsiz hizmet verdiği servislerin IP adreslerini değiştirdi.

Sonrasında Türkiye Hükümeti Google   yasakladı- yasakçı zihniyet - şeklinde sansasyonel asparagas haberler ile çalkalandık. Aslına bakarsanız İsrail'in vurdumduymaz saldırgan zihniyeti Google un kurucu iki ortağından biri olan İsrailli Larry Page in milliyetçilik ruhu Google a yansıdı.

Bu bir siber teknoloji gücüdür. Google neden reklam sisteminin IP lerini yasaklı IP ler üzerinden geçirmiyor? Hiç aklınıza geldi mi? Ücretsiz hizmet verdiği ve çok önemli ve gerekli dokümanlarını Google da tutan docs sitesi, translate ve feedburne siteleri blokeli IP lere aktararak Türk Hükümetini yasakçı zihniyet ile itham edilmesine neden oldu.

GOOGLE, NİYE REKLAMI DEĞİL DE HİZMET TARFINI KAPATTI?

Peki reklam sistemi vs diğer ücretli ve para kazandığı servisleri yasaklı IP lere aktarmadı. Para kazandığı servisler ve ciddi olarak Türk reklam verenlerinden ciddi para kazandığı bu servisler Google ın yüzde 99 gelirini oluşturan hizmetlerdir.

Amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir. Bakın ufaktan gösterilen bu diş aslında durumumuzun ne kadar vahim olduğumuzun işaretidir. Türkiye'de hala etkin kullanılan bir Türk arama motoru yoktur.

Var olmak isteyen arama motorlarını Google indexlememektedir. Kendisne rakip çıkmasını istememektedir. En son yayılan bir habere göre, Yahoo ve MSN, Türkiye de 5 yıl aktif rol oynamama kararı aldı. Sebep ise Google Türkiye' nin en çok kullanılan arama motoru olmasıdır.

Her ülke kendi arama motorunu yapma gayreti içerisindedir. Google bir Amerikan arama motorudur. Çoklu dilli olması Türkiye' nin arama motoru olmasını gerektirecek bir durum değildir.

Son kargaşada Google bize bilmemiz gereken bir şeyi yani dijital dünyada yerimizi acilen almamız gerektiğini söyledi. Bu artık yarın yaparız denilecek bir durum değil. Bugün bu çalışmaların başlatılması gerekir.

GOOGLE TÜRKİYE İLE DALGA GEÇİYOR

Google ın Türkiye ofisi vardır. Kendi sitesinde belirttiğine göre bir ofis adresi var fakat reklam birminin. Yani parayı alan parayı dağıtan birimin. Yönetim ve firma temsili merkezinin değil. Ve bu ofisin telefonu malesef yok. Listedeki ülkelerin tamamına yakının neredeyse telefon numarası varken malesef Türkiye ofisinin telefon numarası yok.

Arama motoru çok çok önemli stratejik bir üründür. Ülke insanlarının ne aradıkları , hangi kullanıcının ne aradığı hangi ürünü hangi hizmeti aradığı kayıt altına alınıyor ve bu bilgi stratejik olarak ticari değeri olan bilgidir.

Bu arama bilgileri aynı zamanda ülkenin aleyhine kullanılacak çok değerli verilerdir. Bu verileri elde etmek de mümkün değidir. Tek bir yolu ise etkin kullanılan bir Türk arama motorumuzun olması ile mümkündür.

Sizin önünüze getirilen sonun ğeki nedir? Kolanın formülü hikayesi gibi Pagerank sistemi dayatılan bir hikayeden öte gidememektedir.

Siz sitelere 1 ile 10 arası bir değer vereceksiniz bunun adını da Pagerank koyacaksınız ve bu 10 tane seviye, sitelerin gerçek değerini verecek. Bakın reklam sisteminde slogan net olmalı.

Pagerank, sloganı netleştiren sadeleştiren algıyı toparlayan tek noktaya toplayan bir görüntü verir. Çok basit bir test yapın. Google da bir arama yapın karşınıza çıkan listedeki web adreslerini pagerankına bakın.NEYİ SATIN ALACAĞIMIZI BİLE GOOGLE BELİRLİYOR

Pagerankı çok düşün olan ilk sırada çıkabiliyor. Bütün bunları geçtik. Size verilen aram sonuçları gerçekçimi acaba. Bir liste getiriliyor bunun görünen tarafı şu; size verdiğimiz arama sonuçları bizim istediğimiz sonuçlardır deniliyor.

Biz Google ın ya da yabancı arama motorlarının verdiği sonuca göre cep telefonu, televizyon dergi ya da gazete ya da başka ürünler ya da hizmetler ile alakalı firmaları buluyoruz. Onlar bizi yönlendiriyor. Bakın bu firmayı ben size buldum. Biz de o firmadan ürün ya da hizmet almak durumunda kalıyoruz..

Bakın bu çok önemli bir konudur. Google istediği firmayı meşhur istediğini zelil eder bir yapıya geldi. İlk sayfada çıkmak arama motoruna bağlı bir sistemdir.

Ülke kaynaklarının siber teknoloji çağında dışa akması kadar başka savurganlık yoktur. Reklam gelirleri Google a akarken devletimize tek kuruş vergi gelmemektedir.

Bu vatanın kobisinden, esnafından, şirketlerinden, alınan paranın vergisi ülke sınırları içinde devlete dönmesi gerekir. Bu şuna benziyor tavuğu besliyoruz fakat başka kümese yumurtluyor.

Dünyadaki ilk 10 sitenin 8 i arama motoru. Bu 8 den 6 tanesi Amerika'ya ait 2 tanesi de Çin'e ait.

Yakın tarihte 2 tane internet firması ilk 10 içerisine girdi. Bu devrim niteliğindedir. Çağımızda herşeyin hızla değiştiği bir zamanda 10-15 yıl çok uzun zaman dilimleridir. Farklı ülke sitelerinin listeye girmesi domino taşı etkisi yaparak farklı ülkelerin internet sitelerinin popülerleşmesi demek olacak. Neden ilk 100 de bizim internet sitelerimiz olmasın.

TÜRKİYE NİN İLK 100 ÜNDE 60 YABANCI VAR

Türkiye listesine baktığımızda ilk 100 sitenin 60 tanesi yabancı internet siteleri işgal etmiş durumda. Bu da halkımızın dış kaynaklar tarafından yönlendirilmesine sebep olmaktadır. Halk içerde, Türkiye sınırları içerisinde, yönetim de dışarda gibi bir olgu.

Firewall cihazı alıyorsunuz Checkpoint onbinlerce dolarlık para veriyosunuz ve yapan firma İsrail. Sonra sizin insani yardım kuruluşunuzu dünya üzerindeki ürünlerine sakıncalı site diye web adreslerini blokeliyor, veritabanına yazıyorlar. Artık uyanmaz zamanı geldi. Türkiye'de çok fazla paralar vererek aldığınız bu cihazları üreten Tübitak destekli firmalarımız ve onların da ürünleri var.

6 milyonluk İsrail in 7 milyarlık dünyada avazının çıkması hoşgörü ile karşılanacak bir durum değil.

YENİ YÜZYILIN PETROLÜ DATADIR

Devletimiz tarafından yurtdışına ödenen trilyon TL ler yurtdışına akan bu vatanın evlatlarının alın teridir. Vatandaşlarımız tarafından reklam ya da herhangi bir ad altında yurtdışan çıkan paralar bu toprak insanlarımızın geleceğidir. Geleceğimizi satmayalım.

Bu ülkede çok çok yetenekli yazılımcılar varken ülke kaynaklarının içerde kalması çok önemlidir.

Unutmayalım 21. yüzyılın petrolü datadır. Bu veriyi , datayı kullanmayı bilen ülkler ayakta kalacaklardır. Herzamanki gibi şaibeli olan Google, bize hiç de masum olmadığını gösterdi.

Kaynak = http://www.haber7.com/haber/20100612...-anlatiyor.php

http://www.lovepowerman.net/
__________________

Bu ileti en son lovepowerman tarafından 14.09.2010- 21:12 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Sizin istekleriniz
 »  Hasan Tezgel'in Google Hakkında Değerlendirmeleri

Forum Ana Sayfası

Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

Love Power Man

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama Ekle