phpKF - php Kolay Forum  
Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
Forumunuz Hayırlı olsun yenilendi

Resim Ekleme

Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı
Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" Uyarınca Gerekli Durumlarda İletişim Sağlanabilmesi İçin Eklenmiştir. Lütfen Gerekli Durumlarda Kullanınız... İbrahim uzun Esatpaşa mah 3.demiryollu 1201.sk no:28 menemen/izmir/Türkiye email :Uzun_70@hotmail.com
Forum Ana Sayfası  »  Namaz Hakında
 »  Gece Namazının Fazileti

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Gece Namazının Fazileti           (gösterim sayısı: 1.356)
Yazan Konu içeriği

boşluk

lovepowerman
[lovepowerman]
lovepowerman

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 13.09.2010
İleti Sayısı: 2.589
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 22.06.2011- 16:14
Alıntı yaparak cevapla  


Gece Namazının Fazileti
Ey kardeşler ve dostlar!.. Nefisler zayıflar ve gece namazına kalkmak istemez. Kalpler katılaşır ve gözyaşları kurur. Gaflet tam anlamıyla yerleşir. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in yanında bir adam zikredilir ve sabaha kadar uyuduğu söylenir. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: "Bu kişi, şeytanın kulağına işediği bir adamdır." Bu hadisi, Buhari ve Müslim rivayet eder.
Gece karanlığı çökünce gafillerin kalpleri uyur. Eğlence ehlinin ruhları ölür. Geceleyin devamlı yaptığı bir ibadeti olmayan, nefsini ihmal etmiştir.Rabbine yakarış ve O'nunla başbaşa olma ortamı hazırlanmışken bunu önemsemeyip değerlendirmeyenden daha mahrum kim vardır?! Gevşek davranması ve tembellik onu alıkoymuştur. Uyku ve beklentisinin düşük olması onu bundan mahrum bırakmıştır. Haram şeyler üzerine geceleyen, gecenin tümünü Allah'a isyanda geçiren, saatlerini Allah'ın haram kıldığı şeylerle tüketenlerden olmaktan sakının. Allah'ın dostları ile şeytanın dostları arasında çok büyük fark vardır.
Beyhaki es-Sünenü'l Kübra'da sahih bir senetle Ebu Hüreyre Radıyallahu anh'dan şunu rivayet eder: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurur ki: "Allah her kaba, çok yiyen ve çarşılarda bağırıp duran, geceleyin bir leş ve gündüzün bir eşek olan, dünya işlerini bilen ve ahiret işlerinden habersiz olan kimseye buğzeder."
Müslümanlardan bir grubun gecelerini, değersiz klarda oyun ve eğlence ile geçirdiğini gördünüz. Aileler, gece namazına kalkma arzusunun zayıflığından şikayet eder ve evler gece namazı kılan ve ibadet edenden yoksun kalır. İbni Esved Radıyallahu anh'a denir ki: "Gece namazı kılamıyoruz." Şöyle der: "Günahlarınız sizi kalkmaktan alıkoydu." Adamın biri salihlerden bir kimseye der ki: "Gece namazı kılamıyorum. Bana bu konuda bir çözüm söyle" Şöyle der: "Allah'a gündüz isyan etme ki, O da geceleyin seni huzuruna kaldırsın."
Geceleyin kılabildiğin kadar namaz kılmaya çalış. Teravih namazı kılmaya gayret et. Az da olsa gece namazı kılmaya çalış. Çünkü gece namazının azı çoktur. Buna sabret ve devam et. Sabırla, süreklilikle ve ihlas ile Rabbinden yardım ve destek alırsın. Bil ki gecenin dakikaları değerlidir. Onları gafletle, gevşeklikle ve ihmal ile ucuzlatma! Değerli dakikaları ucuzlatanın kaybı ağır olur ve çıkış yolları daralır. Aileni de unutma! Onları, adi bir dizi ya da çirkin bir manzara seyretmek için değil, Yaratıcılarının huzurunda tevbe etmek üzere durmak için uyandır. Günahlarını ağlayan kalplerle ve pişmanlık gözyaşıyla yıkasınlar. Umulur ki günahları silinir. Hadisi Şerif'te şöyle buyurulur: "Geceleyin kalkan ve namaz kılan, ailesini uyandıran ve ailesi de namaz kılan, uyanmayı reddederse yüzüne su serpen kişiye Allah rahmet etsin. Geceleyin kalkan ve namaz kılan, kocasını uyandıran ve kocası da namaz kılan ve uyanmayı reddederse yüzüne su serpen kadına Allah rahmet etsin."
Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah'a sığınırım... (De ki: Size bunlardan daha hayırlısını haber vereyim mi? Takva sahipleri için Rableri nezdinde altlarından ırmaklar akan cennetler vardır. Orada ebedi kalıcıdırlar. Onlar için temizlenmiş zevceler ve Allah'dan da bir razı oluş vardır. Allah, kullarını hakkıyla görendir. Onlar ki, "Rabbimiz! Biz gerçekten iman ettik. Artık günahlarımızı bize bağışla ve bizi ateş azabından koru" diyenler; sabredenler, doğru olanlar, itaat edenler, infak edenler, seher vakitlerinde bağışlanma dileyenlerdir.) (3/Âl-i Imran/15-17)
Allah beni ve sizleri Yüce Kur'an ile ve Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem'in sünnetiyle faydalandırsın. Bu sözümü söyler, Allah'dan kendim için, sizin için ve tüm müslümanlar için her türlü günahın bağışlanmasını dilerim. O'ndan bağışlanma dileyin. Şüphesiz O, çokça bağışlayan ve merhamet edendir.
Allah'a hamdolsun. Nimetleri bitmeyen ve lütfu peşpeşe gelen Allah'a hamdolsun. O'nun ihsanının sınırı yoktur. Kullarına ikramı ve bağışı sayılamayacak kadar çoktur. O'na hamdeder ve Ona şükrederim. O'na tevbe eder ve O'ndan bağışlanma dilerim. Şehadet ederim ki, Allah'dan başka ilah yoktur. O, el-Vahid, el-Ehad, el-Ferd, es-Samed'dir. Ve şehadet ederim ki, efendimiz ve nebimiz Muhammed, Allah'ın kulu ve rasulüdür. En üstün peygamber ve en şerefli kuldur. Allah O'na, ailesine, hayırlarda yarışan ve ciddiyetle kolları sıvayan ashabına, tabiine ve Din Günü'ne kadar onlara uyanlara salat ve selam eylesin.
Bundan sonra... Bil ki, gece namazını kolaylaştıran ve gece namazına kalkmaya yardımcı olan faktörlerden biri de Allah'a yönelmektir. Allah hakkında hüsnü zanda bulunarak samimi bir şekilde O'na bağlanmaktır. Allah katındakini şiddetle arzulamak ve günahlardan uzak durmaktır. Günahlar kalpleri katılaştırır. Beklentileri köreltir. Bir kaç lokma yemek yeterlidir. Yemeği çokça yiyen ağırlaşır ve uykuya yenilir. Vehb b. Münebbih Rahimehullah şöyle der: "Çok yiyip, çok uyuyandan şeytana daha sevimli kimse yoktur." Kalbinin kin ve hasetten arınmış olmasına gayret et. Bid'atlardan uzak dur ve sünnete sarıl. Kalbini Allah korkusu ile doldur. Bil ki, teşviklerin en şereflisi ve yücesi Allah sevgisi ve Allah'a yakarıştır. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'i sevmek ve Allah'ın Kitabı'nı sevmektir.
Gece namazının vakti yatsı namazından sonra başlar ve sabah namazının vakti girinceye kadar uzanır. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem her gece namaz kılmış ve seherde yaptığı bir ibadeti hep olmuştur. Namazların Allah'a en sevimlisi Davud Aleyhisselam'ın namazıdır. Gecenin yarısında uyur, üçte birinde namaz kılar, kalan altıda birinde tekrar uyurdu. Geçmiş alimlerden rivayet edildiğine göre onlardan bazıları gecenin tamamında namaz kılarlardı. Bazıları yarısında, bazıları üçte birinde, bazıları beşte birinde ve bazıları da altıda birinde namaz kılarlardı. Birkaç rekat kılanlar da vardı. Ailesini uyandıran ve ikisi birlikte iki rekat namaz kılanlar Allah'ı çokça zikreden erkeklerden ve zikreden kadınlardan yazılır.
Gece namazında uyulması gereken edeplerden biri de namaza hafif olan iki rekat ile başlamaktır. Sonra kılabildiği kadar namaz kılar. İkişer ikişer ve her iki rekattan sonra selam vererek, kıraatı, rükuyu ve secdeyi uzatması müstehaptır. Okur ve okuduğunu düşünür. Zikir ve duayı çokça yapar. Nefsini çok fazla zorlamaz. Çünkü Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: "Gücünüz yettiği kadarını yapın. Allah'a yemin olsun ki siz (ibadet etmekten) usanmadıkça Allah da (sevap yazmaktan) usanmaz. Orta yolu tutun, doğruya yakın olanı arayın ve (az da olsa sürekli ibadetinizle) sevinin. Sabah vaktinden, akşam vaktinden ve bir miktar da gecenin son kısmından yararlanın."
İsteği ve arzuyu artıran bir etken de mübarek bir ayda,faziletli günlerde ve değerli vakitlerde olduğunu bilmendir. Bunu değerlendirmeyen aldatılmıştır. Onda yarışmayan zarara uğramıştır. Bu ay gece namazı için yarış meydanıdır. Rüku ve secde etmekte yarışanların alanıdır. Bu günler, en değerli günlerdir. Günlerin kıymeti saatleri ile değildir. Gecelerin kıymeti de uzunluğu ve sayısı ile değildir. Bilakis vakitlerin değeri insanlar için taşıdığı hayır ve nefisler için taşıdığı mutluluk iledir. Allah'dan hakkıyla korkun ve vakitlerinizi değerlendirin. Allah'a nefislerinizden hayırlar gösterin ve Rabbinizin ihsanına uğrayın. Selamı yayın ve açları doyurun. İnsanlar uyurken geceleyin namaz kılın ki selametle cennete giresiniz.
Sonra peygamberiniz, Allah'ın Rasulü Muhammed'e salât ve selamda bulunun. Rabbiniz size bunu emretmiştir. Şöyle buyurur: (Muhakkak ki Allah ve melekleri peygambere salât ederler. Ey iman edenler! Siz de O'na salât ve çokça selam eyleyin.) (33/el-Ahzâb/56)
Salih b. Humeyd/Medine
Alıntıdır kaynak:mumsema.com
_________________
İSMAİLhttp://www.lovepowerman.net/
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Namaz Hakında
 »  Gece Namazının Fazileti

Forum Ana Sayfası

Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

Love Power Man

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama Ekle