phpKF - php Kolay Forum  
Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
Forumunuz Hayırlı olsun yenilendi

Resim Ekleme

Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı
Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" Uyarınca Gerekli Durumlarda İletişim Sağlanabilmesi İçin Eklenmiştir. Lütfen Gerekli Durumlarda Kullanınız... İbrahim uzun Esatpaşa mah 3.demiryollu 1201.sk no:28 menemen/izmir/Türkiye email :Uzun_70@hotmail.com
Forum Ana Sayfası  »  Türkiye ve Dünyadan Haberler
 »  Milli Piyade Tüfeği MPT-76 150 yıl sonra milli tüfek

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Milli Piyade Tüfeği MPT-76 150 yıl sonra milli tüfek           (gösterim sayısı: 1.184)
Yazan Konu içeriği

boşluk

lovepowerman
[lovepowerman]
lovepowerman

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 13.09.2010
İleti Sayısı: 2.589
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 10.09.2015- 20:18
Alıntı yaparak cevapla  


150 yıl sonra milli tüfek
Milli Piyade Tüfeği MPT-76
Osmanlı İmparatorluğu ve ardından Türkiye Cumhuriyeti. Nereden baksanız yaklaşık 150 yıldır kendine ait, özgün, milli piyade tüfeği geliştirip, üretememiş bir milletiz. Ordularımız hep başkalarının tüfekleriyle eğitim yapmış, savaşmış. Nedenlerini sorgulamaya kalktığımızda ise bugün bile cevap bulmakta zorlandığımız anlamsız bir yaklaşım karşımıza çıkıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve savunma sanayiine yön veren kurumlarımızda yurtdışından hazır alım yapmak, silah lobileriyle yakın ilişkiler, görev başında olanların komisyoncu yaklaşımları, maalesef milli savunma sanayimizin gelişimini engellemiş ve engellemeye de devam ediyor. Kimselere kabahat atfetmeye gerek yok. Problemlerin kaynağını kendi içimizde, en milli olması gereken kurumlarımızda ve yetkililerimizde aramamız gerekiyor.

MPT-76 dondurucu soğukta, derin su içinde, çamur ve tozda testleri yapıldı.
Yıllardır birliklerimizde kullanılan 500 bin G3 piyade tüfeğinin yerini alan MKEK-KALEKALIP tasarımı yeni muharebe tüfeğimiz, tamamen yerli üretim. Silah modernizasyonu kapsamında TSK için üretilen MPT-76; dondurucu soğuk, derin su ve çamur-toz testlerinden başarıyla çıktı. 500 bin G3’ün yerini alacak MPT-76, 42 testi üstün başarıyla tamamlayarak seri üretime geçti. Belirtelim, bu zorlu testlerin tamamında başarı gösteren tek silah MPT-76’dır. Düzeneğinde gaz sistemi de kullanan MPT-76, bu sayede ısınma problemi görülmüyor. Tüfek, 7.62 mm çapında. 92 santim boyundaki silahın etkili menzili ise 600 metre. M16 tipi mekanizmanın kullanıldığı yeni tasarım her türlü dürbün ve aparatı kolaylıkla taşıyabilir. 200 adet pilot üretim sonrasında envanterde yer almasına karar verilmiş ve birliklerimize dağıtılmaya başlanmıştır. Birçok piyade tüfeğine oranla daha hafif olan bu yeni piyade silahını Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri de kullanacaktır. MPT-76; 4,3 kg ağırlığında ve 92 cm uzunluğundadır.

http://www.lovepowerman.net/
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Türkiye ve Dünyadan Haberler
 »  Milli Piyade Tüfeği MPT-76 150 yıl sonra milli tüfek

Forum Ana Sayfası

Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

Love Power Man

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama Ekle