phpKF - php Kolay Forum  
Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
Forumunuz Hayırlı olsun yenilendi

Resim Ekleme

Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı
Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" Uyarınca Gerekli Durumlarda İletişim Sağlanabilmesi İçin Eklenmiştir. Lütfen Gerekli Durumlarda Kullanınız... İbrahim uzun Esatpaşa mah 3.demiryollu 1201.sk no:28 menemen/izmir/Türkiye email :Uzun_70@hotmail.com
Forum Ana Sayfası  »  Türkiye ve Dünyadan Haberler
 »  AYİM, daha önceki kararlarına ters hareket ediyor

Yeni Başlık  Cevap Yaz
AYİM, daha önceki kararlarına ters hareket ediyor           (gösterim sayısı: 1.382)
Yazan Konu içeriği

boşluk

lovepowerman
[lovepowerman]
lovepowerman

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 13.09.2010
İleti Sayısı: 2.590
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 03.10.2010- 14:06
Alıntı yaparak cevapla  


Askerî Yüksek İdare Mahkemesi'nin (AYİM), Balyoz sanığı generaller Halil Helvacıoğlu, Gürbüz Kaya ve Abdullah Gevramoğlu'nun Yüksek Askerî Şûra'da (YAŞ) terfi ettirilmemesi kararının yürütmesini durdurması tartışmalı bir süreç başlatı
YAŞ'ın terfi kararlarını Anayasa gereği inceleme yetkisi bulunmamasına rağmen açılan davada AYİM'in verdiği karar, hukukî belirsizlikleri de beraberinde getirdi. 2010 YAŞ'ında ilginç bir gelişme yaşandı. Başbakanlık ve Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Balyoz davası sonuçlanmadığı için sanık generallerin terfisini kabul etmedi. İddialara göre, hazırladığı iki terfi kararnamesi MSB'den dönen Genelkurmay üçüncüsünü, söz konusu generallerin ismini koymadığı liste şeklinde sundu. Böylece kararname, Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın onayıyla yürürlüğe girdi. Generaller ise konuyu AYİM'e götürdü. İtirazlarını da YAŞ kararlarına değil, idarenin kendi isimlerini listeden çıkarması işlemine dayandırdılar.

Mahkeme, 'idarenin tüm işlemlerine yargı yolunun açık olduğu' gerekçesinden hareketle açılan davadaki talebi kabul etti. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin, YAŞ'ın terfi kararlarına yargı yolunu kapatan Anayasa hükmünü 'YAŞ kararını değil, üçlü kararnameyi (Milli Savunma Bakanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı imzaları) inceliyorum' diyerek aştığı belirtildi. Mahkemenin bu kararıyla, üç generale terfi yolu da açıldığı ileri sürülüyor. Ancak yürütmeyi durdurma kararına Milli Savunma Bakanlığı'nın ve Başbakanlık'ın itiraz hakkı bulunuyor. Karar tebliğinden itibaren itiraz süreci başlıyor. Hükümet kanadından henüz başvuruya ilişkin herhangi bir yorum gelmedi. Konunun, hukukçular tarafından incelendiği belirtiliyor. Ancak itiraza da yürütmeyi durdurma kararı veren AYİM Daireler Kurulu'ndaki aynı isimlerin karar verecek olması, sonucun değişmeyeceği yorumlarına sebep oluyor. Davanın görülmesine, bu aşamada esastan devam edilecek. Uzmanlar mahkemenin mevcut yapısı ile askerin iradesinin dışında bir karar vermesinin mümkün olmadığını belirtiyor. Bu noktada hükümetin takınacağı tavır merak ediliyor. Hükümetin, nihai karara da itiraz hakkı ve kararı 60 günlük bekletme yetkisi de bulunuyor.

Eski AYİM hâkimi emekli Yarbay Veysi Savaş, alınan karara Başbakanlık ve Milli Savunma Bakanlığı'nın itiraz hakkı bulunduğunu hatırlatıyor. Yürütmeyi durdurma kararı kendilerine tebliğ edildikten sonra gerekli itirazın yapılabileceğini belirten Savaş'a göre, bu itirazdan da sonuç çıkmayacak. Çünkü bunu da aynı mahkemenin aynı dairesi ve üyeleri görüşecek. Savaş, hükümetin Balyoz sanığı generallerin terfisine karşı çıktığı andan itibaren, mahkeme senaryosunun Genelkurmay'da şekillendiğini ileri sürüyor. Savaş, "Daha o zaman, mahkemeden bu kararın çıkacağı belliydi. Hükümetin kararını, mahkeme yoluyla aştılar." değerlendirmesinde bulunuyor. Savaş, Milli Savunma Bakanlığı'nın gönderdiği savunmanın ise yetersiz olduğunu kaydediyor. AYİM'in kaldırılması gerektiğini düşünen Savaş, artık sivil iradenin hareket alanının çok daraltıldığı vurgusunu yapıyor. Sürecin en başından beri yanlış yönetildiğini iddia eden Savaş, "Haklarında yakalama kararı olan generaller, açığa alınmalıydı. Milli Savunma Bakanlığı'nın bu konuda yetkisi vardı ama kullanmadı." diyor.

Diğer yandan Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin üç komutanla ilgili kararıyla daha önceki içtihatlarıyla çelişkiye düştüğü belirtildi. Mahkemenin daha önce, YAŞ'ın ihraç kararına karşı açılan davaları usulden reddettiği kaydedildi. Bugünkü kararının tam tersine 2000 yılında AYİM 1. Dairesi'nce verilen bir kararda, Anayasa'da YAŞ kararlarının yargı yasağı kapsamında ve denetlenemez olduğu belirtildikten sonra, YAŞ kararının uygulanmasına yönelik üçlü kararnamenin incelenme imkânı bulunmadığı kaydedildi. TSK'dan çıkarılma işlemine karşı açılan dava, bu gerekçelerle reddedildi.

Gelişmeler, AYİM'i de tartışmaya açtı. Uzmanlar, daha demokratik anayasanın konuşulduğu bir dönemde, Askerî İdare Mahkemesi'yle ilgili olarak da Danıştay'da ihtisas dairesi şeklinde hizmet verecek bir yapılanmaya gidilmesi gerektiğini vurguluyor. Bu görüş, AYİM'in emir-komuta zinciri içerisinde hareket ettiği izlenimi veren üye yapısına dayanıyor. Söz konusu kararı veren heyette de 7 askerî hakim ile 3 kurmay subay yer aldı. Askerî yargının bu kararıyla, sivil otoritenin inisiyatif kullanmasını ortadan kaldırdığı, bundan sonraki YAŞ'larda yaşanacak benzer hadiselere emsal teşkil edeceği eleştirileri yapılıyor.

İtiraza da aynı üyeler bakacak

Üç komutanın açtığı davada pek çok olağan dışı durum bulunduğu belirtiliyor. Bunlar şöyle sıralanıyor:

YAŞ'ın terfi, emeklilik ve meslekten çıkarma kararlarına karşı açılan davalarına normalde AYİM 1. Dairesi bakıyor. Ancak mahkeme başkanının yetkisini kullanarak, üç komutanın davasını Daireler Kurulu'na aldığı kaydediliyor. Bu durumun tabii hakim ilkesinin ihlal edilmesi olduğu, ayrıca kanunlar, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı davranıldığı belirtiliyor.

Kaynak:zaman gazetesi


http://www.lovepowerman.net/
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Türkiye ve Dünyadan Haberler
 »  AYİM, daha önceki kararlarına ters hareket ediyor

Forum Ana Sayfası

Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

Love Power Man

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama Ekle