phpKF - php Kolay Forum  
Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
Forumunuz Hayırlı olsun yenilendi

Resim Ekleme

Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı
Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" Uyarınca Gerekli Durumlarda İletişim Sağlanabilmesi İçin Eklenmiştir. Lütfen Gerekli Durumlarda Kullanınız... İbrahim uzun Esatpaşa mah 3.demiryollu 1201.sk no:28 menemen/izmir/Türkiye email :Uzun_70@hotmail.com
Forum Ana Sayfası  »  Diğerleri
 »  Başarıya Giden Yol-1

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Başarıya Giden Yol-1           (gösterim sayısı: 1.729)
Yazan Konu içeriği

boşluk

lovepowerman
[lovepowerman]
lovepowerman

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 13.09.2010
İleti Sayısı: 2.590
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 23.10.2010- 17:32
Alıntı yaparak cevapla  


Verimli Okuma
Okuma, öğrenmenin en temel yoludur. Öğrenmede hızlı okuma önemli ve gereklidir. Hızlı okumayla hem okunanlar daha iyi anlaşılır, hem de zamandan kazanılır. Okuma hızı ilköğretim öğrencileri için yaklaşık 150-200 sözcüktür. Bu hız okunulan yazının niteliğine ve okumanın amacına göre ayarlanmalıdır. Vakit geçirmek amacıyla bir hikaye veya roman okurken okuma hızı oldukça yüksek olabilir. Ama okuma yorum yapma, eleştirme özet çıkarmak için yapılıyorsa okuma hızı yavaş olmalıdır.
Konuları ezberlemeye çalışmayıp yorum gücümüzü geliştirmeye çalışmalıyız. Sözel derslerde konuyu önce geriye dönüşler yapmadan okumak, sonra yeniden başa dönerek tanımların, olayların nedenlerinin, sonuçlarının altını çizmek, ana başlıklar ve alt başlıklara göre şemalar çizmek, konu ile ilgili soruları şemaya bakarak yanıtlamak gibi bir yol izleyerek ezber yerine öğrenmiş olursunuz. Konuyu ezberlerseniz aklınızda en fazla bir gün kalacaktı.
Hızlı okumanın en önemli yolu sesiz okumadır. Sessiz okuma hızı arttırdığı gibi anlamayı da kolaylaştırır. Hızlı ve anlamlı okuma becerisi kazanabilmek için bol bol okuma çalışmaları yapılmalıdır. Önce gazete, öykü ve roman gibi şeylerle işe başlamalı, giderek boş zamanları okuyarak değerlendirme alışkanlığı kazanılmalıdır.
Çalıştığınız konuyu öğrenip öğrenmediğinizi anlamak için bir test çözerek boşları ve yanlışları yakalamak ve yeniden konuya dönerek ilgili bölümü tekrar okumak gerekir. Halen anlaşılamıyorsa ilgili dersin öğretmenlerinden yararlanılmalıdır. Gerektikçe ve zaman buldukça değişik kaynaklardan çalışmakta oldukça yararlıdır. Ancak kaynak seçiminde de titiz davranmakta yarar vardır.

Araç - Gereç ve Kaynaklardan Yararlanma
Öğrenci, herhangi bir konunun öğrenilmesinde, basılı araçlara ne kadar baş vurursa, öğrenme ilgisi ve zihinsel yetileri de o kadar çok genişleyecektir.
Basılı öğrenme araçlarından yararlanmada çizelge grafik, harita ve resimlerin özel bir önemi vardır. Bunlar sayfalarca anlatılan bilgileri topluca ve bir arada vererek o konunun kavranmasına yardımcı olmaktadırlar.http://www.lovepowerman.net/
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Diğerleri
 »  Başarıya Giden Yol-1

Forum Ana Sayfası

Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

Love Power Man

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama Ekle