phpKF - php Kolay Forum  
Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
Forumunuz Hayırlı olsun yenilendi

Resim Ekleme

Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı
Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" Uyarınca Gerekli Durumlarda İletişim Sağlanabilmesi İçin Eklenmiştir. Lütfen Gerekli Durumlarda Kullanınız... İbrahim uzun Esatpaşa mah 3.demiryollu 1201.sk no:28 menemen/izmir/Türkiye email :Uzun_70@hotmail.com
Forum Ana Sayfası  »  Anne ve Çocuk
 »  Çocuk Eğitimi Evde Başlar

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Çocuk Eğitimi Evde Başlar           (gösterim sayısı: 1.843)
Yazan Konu içeriği

boşluk

lovepowerman
[lovepowerman]
lovepowerman

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 13.09.2010
İleti Sayısı: 2.590
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 19.11.2010- 18:02
Alıntı yaparak cevapla  


Çocuk Eğitimi Evde Başlar

Geleceğimizin teminatı, çocuklarımızın en etkili eğitici rolünü üstlenen anne babalar çocuk eğitiminin yanı sıra, çocuğuna model olma anlamında çok dikkatli davranmaları gerekiyor. Aile çocuk ilişkisi ilk altı yıl çok önemlidir, çocuk altı yaşına kadar zamanının büyük kısmını annesiyle geçirmektedir, buda anneye büyük sorumluluklar yüklüyor. Anne, çocuğunun ilk eğiticisi olarak sorumluluğunu bilmelidir. Sevgi üzerine kurulan ailelerin çocuklarında başarı ve kendine özgüven daha çok görülmektedir. Anne babayı takip eden çocuk, yapılan yanlış davranışlar içinde büyürse, ilerde çocukta şiddet içeren hareketler görülebilir.

Anne babalar daha çok çocuğunu sevgi ile büyütmeli, çocuğunun çevresinden etkilenerek vermiş olduğu “yanlış/kötü” sinyalleri fark ederek düzeltmesi için seviyeli şiddetten uzak yardımcı olmalıdır. Anne babaların evde en çok dikkat etmeleri gereken noktalardan biride televizyon izlerken seçici olmalıdır, örnek olarak çocukların en çok rağbet ettiği dizilerden ders çıkararak çocuğunu ahlaki yapısında iz bırakacak dizi ve programlardan uzak tutmalıdır. Örnek verecek olursak, aile dizisi olarak bilinen “çocuklar duymasın” dizisi,   daha çok ahlaki yapıyı tehdit ettiğini görüyoruz. Çünkü evin kızı Duygu karakteri, sevgilisini eve getirip ailesiyle tanıştırması hatta yalnız bir odada öpüşmesini gayet normal sayarak flört olayını ön plana çıkarıyor. Yine evin çocuğu Havuç karakteri, içki içmeyi, kız arkadaşıyla tatil yapma planları çocukta kötü izler bırakabilir. “Arka sokaklar” dizisini ele alırsak, çoban Hüsnü karakterini canlandıran polisin çocuklarının evde alem yapmaları, flört ve büyüklere saygısızca tavırları çocuklarımızda kötü izler bırakabilir. Flört olayını gayet çağdaş bir olay olarak çocuklarımıza lanse etmeye çalışan dizilerden uzak durmalıyız. Çocuklarımızla beş dakika konuşamazken, maalesef televizyon’lar çocuklarımızla beş saat konuşabiliyor. Televizyonlar çocuklarımızı eğitmeden, kendimiz eğitmeliyiz.

Çocuk, yedi yaşından itibaren Milli Eğitimin müfredatı, arkadaş çevresi ve televizyon programlarından etkilenerek değişimin ilk sinyallerini vermeye başlıyor. Anne babaların en büyük hatalarından biride, çocuklarından istedikleri her şeyi kendileri yapmamalarıdır. Anne babalar kitap okursa, çocukta kitap okumayı sevecektir, anne babalar namaz kılıyorsa, çocukta namaz kılmayı sevecektir, anne balar yalan konuşmazsa, çocukta yalan konuşmayacaktır, anne babalar birbirine saygılı olursa, çocukta saygılı olacaktır. Ayrıca, anne babaların kendilerinin yapmadıklarını çocuklarının yapmasını istemesi, sadece anne babaların dayatması olarak kalıcılık değil daha çok geçici bir hal almaktadır. Ben yapmadım, bari çocuğum yapsın, ben yemedim, bari çocuğum yesin, ben yaşamadım, bari çocuğum yaşasın mantığı ile hareket etmemeliyiz.

Çocuk eğitimi ile çocuk bakımını karıştıran babalar, çocuklarıyla güzel zaman geçirmediklerinden dolayı anneler bu konuda çok muzdariptir. Çocuk eğitimi sadece anneye endekslenmiş gibi görünse, İslam’a göre öncelik babanındır. Çünkü baba bütün aile fertlerinden sorumludur. Baba Allah katında her aile ferdi için ayrıca hesaba çekileceğini bilmelidir. Okul öncesi çocuklar üzerinde en etkili eğitim oyun ve masallardır. Çocuk kalbi oyun ve ibret verecek masallarla süslenmelidir. Akşam dizi izleyeceğimize bir masal kitabı elimize alıp okursak çocuğun hayal dünyasında apayrı bir boşluğu doldurabiliriz.

Anne babalar arasındaki en küçük olaylar bile çocuk üzerinde etkileyicidir. Aile içi olayları konuşarak halletmeleri gerekiyor. Bunu gören çocuk, sorunlarının çözümlenmesinde kendiside konuşarak halletmeye çalışacaktır. Ama tartışmaların boyutu şiddet ve sinirlenme ile yapılırsa, çocuk ya okulda arkadaşıyla ya da evde kardeşiyle sert tartışmaya bağlı sinirli çözümleme yolunu uygulayacaktır.

Çocuklarını iyi eğitmek isteyen aileler, gördükleri veya duyduklarından yola çıkarak hareket etmemelidir. Örf, adet, töre geleneğinden gelen eğitimin içinden iyi olanları seçerek, diğer geri kalanını bir kenara bırakmalıdır. Her çocuğun hayal dünyası ve vücut dili ayrıdır. Çocuk eğitimi ile ilgili basılan yüzlerce kitaptan bir kaçını okuyarak hem kendini hem de çocuğunu eğitme anlamında başarı sağlayacağına inanıyorum. Kalın sağlıcakla

Mehmet Emin KULA

son söz; En güzel öğüt, örnek olmaktır. Malcolm X

http://www.lovepowerman.net/
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Anne ve Çocuk
 »  Çocuk Eğitimi Evde Başlar

Forum Ana Sayfası

Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

Love Power Man

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama Ekle